Tam tikros maistinės medžiagos yra gyvybiškai svarbios imuninės sistemos sveikatai. Organizmas gauti šias medžiagas turi ne tik tuomet, kai gyvūnas suserga, bet ir tada, kai yra sveikas, nes jos leis imuninei sistemai būti itin stipriai, kai organizmas susidurs su žalingais virusais ar bakterijomis.
Vitaminas C organizme jis veikia kaip antioksidantas, apsaugodamas ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Vitaminas C yra svarbus jungiamojo audinio, kolageno gamybai, baltymo, kuris padeda gyti žaizdoms, amino rūgščių metabolizmui, dalyvauja įvairių hormonų sintezėje, tonizuoja ir valo organizmą. Vitaminas C gerina geležies absorbciją žarnyne, ypač svarbus imuninei sistemai, palengvina peršalimo ligų eigą, padeda organizmui apsisaugoti nuo infekcinių susirgimų. Šis vitaminas yra natūralus antihistaminas ir ypač naudingas, jei žirgas kenčia nuo alerginių reakcijų, kurios sukelia kvėpavimo problemas, egzemą ir kitus odos sudirginimus.
Erškėtuogės pasižymi turtinga ir unikalia vitaminų, mineralų, mikro elementų, amino rūgščių ir antioksidantų turtinga sudėtimi. Šis biologiškai aktyvus medžiagų kompleksas atlieka svarbų vaidmenį organizmo procesuose: stiprina imunitetą ir palengvina peršalimo ligų eigą, padeda organizmui apsisaugoti nuo infekcinių susirgimų, stiprina kraujagysles, stiprina nervų sistemą, gerina virškinimą ir skrandžio valymąsi, gerina žaizdų gijimą, stiprina ir greitina kaulų suaugimą, stimuliuoja visų vidaus sekrecijos liaukų veiklą, reguliuoja medžiagų apykaitą, stimuliuoja inkstų veiklą, gerina šlapimo išsiskyrimą, valo iš organizmo toksinus.
Bioflavonoidai gaminasi augaluose ir organizmui naudingi dėl nepaprastai didelio juose esančio antioksidantų kiekio. Jie pasižymi unikaliomis savybėmis, kurios padeda stiprinti bendrą organizmo sveikatą, padeda organizme formuotis sveikoms ir stiprioms ląstelėms, pagerina vitamino C įsisavinimą, gerina kraujo apytaką, padeda kovoti su virusais ar kitomis susidarančiomis uždegiminėms reakcijomis organizme.
Vitaminas E stiprus antioksidantas ir vienas svarbiausių lipo izoliuojamų antioksidantų organizme. Jis saugo organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio, lėtina senėjimo procesus, skatina organizmo audinių atsinaujinimą, slopina daugelio kenksmingų medžiagų, didinančių riziką susirgti vėžiu, poveikį. Šis vitaminas reikalingas ląstelių membranų stabilumui palaikyti, saugo arterijų vidinę sienelę nuo kalkėjimo, skatina gyti žaizdas, stiprina organizmo imunitetą, saugo nuo kenksmingo ultravioletinių spindulių poveikio, palaiko normalų nervinės sistemos darbą. Šis vitaminas palaiko optimalų ląstelių ir raumenų veiksmingumą fizinio darbo metu ir padeda išvengti raumenų komplikacijų po fizinio darbo, efektyviai palaiko ir gerina raumenų vystymąsi, jų tonusą, elastingumą, didina ištvermę. Todėl vitaminas E yra ypač svarbus sportuojantiems, varžybose dalyvaujantiems ir didelius fizinius krūvius gaunantiems žirgams.
Imbieras yra labai stiprus antioksidantas, stiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vidaus parazitų, lėtina bakterijų augimą, pasižymi mikrobus veikiančiomis bei antioksidacinėmis savybėmis. Mokslinės analizės parodė, kad imbierą sudaro šimtai komponentų ir metabolitų, kurie itin naudingi sveikatai ir skatina organizmo gijimo ir atsistatymo procesus.
Selenas – reikšmingas mikroelementas, vertinamas dėl antioksidacinio poveikio. Po absorbcijos selenas jungiasi su baltymais ir taip gaminamas selenoproteinas, saugantis ląsteles nuo laisvųjų radikalų. Selenas padeda kovoti su uždegiminiais procesais, infekcijomis ir virusais, būtinas tinkamai imuninės sistemos veiklai, nes stimuliuoja baltųjų kraujo kūnelių veiklą. Moksliniais tyrimais yra pagrįstas ryšys tarp žemo seleno lygio ir sutrikusio skydliaukės hormonų metabolizmo: kai seleno labai mažai, skydliaukei sunkiau funkcionuoti, kad pagamintų hormonus, be to, selenas padeda perdirbti jodą, kuris reikalingas tinkamai skydliaukės funkcijai palaikyti.
Vitaminas A (retinolis) dalyvauja augimo medžiagų sintezėje, būtinas odos ir gleivinių ląstelių susidarymui ir atsinaujinimui, užtikrina normalią epitelinių audinių būklę. Šis vitaminas veikia kaip antioksidantas saugodamas ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos, didina organizmo atsparumą ligoms, stiprina imunitetą, reguliuoja virškinimo organų bei šlapimo takų ląstelių dalijimąsi ir taip padeda išvengti infekcijų.
Omega-3 riebalų rūgštys skatina imunitetą reguliuojančių ląstelių veiklą, slopina uždegiminius procesus, neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie laikomi didžiausiais degeneracinių, tame tarpe ir sąnarių ligų, kaltininkais. Geriausias šių riebalų rūgščių šaltinis žirgui – linų sėmenys arba linų sėmenų aliejus. Jų sudėtyje esanti tirpi ląsteliena suriša toksinus, o netirpi – padeda pašalinti visas atliekas, todėl linų sėmenys veikia kaip natūralūs detoksikantai.
Ciberžolė pasižymi stipriu priešuždegiminiu ir antiseptiniu poveikiu, padeda organizmui kovoti su patologiniais mikroorganizmais, gerina kepenų ir reguliuoja virškinamojo trakto veiklą, pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis ir netgi gali naikinti vėžio ląsteles. Ji pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis: stiprina organizmo antioksidacinius mechanizmus, padeda iš organizmo pašalinti medžiagų apykaitos procesuose susidariusius laisvuosius radikalus bei išvalyti organizmą nuo jį žalojančių toksinių medžiagų.
Kofermentas Q10 tik neseniai pradėtas vertinti kaip labai naudingas elementas žirgo mityboje. Tai stiprus antioksidantas, saugantis ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, stiprinantis imuninę sistemą, mažinantis skausmą, lėtinantis degeneracinius pokyčius organizme, ribojantis prostaglandinų gamybą.
B grupės vitaminai dalyvauja daugelyje fiziologinių procesų (virškinimo, nervų ir psichinė sistemos, oda, plaukai, kanopos, raudonieji kraujo kūneliai, baltymų sintezė, medžiagų apykaita, nėštumas ir laktacija). B grupę sudaro 8 vitaminai: B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), B3 (niacinas), B5 (pantoteno rūgštis), B6 (pyridoksinas), B7 (biotinas), B9 (folio rūgštis), B12 (kobalaminas). Virškinimo trakte esantys mikrobai sugeba pagaminti didžiąją dalį reikalingo B grupės vitaminų kiekio, tačiau specifinės situacijos ar organizmo būklės (stresas, ligos, nusilpęs imunitetas, antibiotikų vartojimas, apetito praradimas ir svorio netekimas, nuovargis, dideli fiziniai krūviai) reikalauja papildomo šių vitaminų kiekio. Rekomenduojama rinktis papildus, kuriuose yra ne vienas konkretus, o visas B grupės vitaminų kompleksas, nes šie vitaminai efektyviausiai veikia kartu sąveikaudami.
MSM (metilsulfonilo metanas) – organinė siera yra ketvirtas pagal reikalingumą organizmo mitybos elementas. Organinė siera, visų pirma, vertinama dėl priešuždegiminių savybių, nes slopina bet kokios kilmės uždegiminius procesus. Be to, ji aktyvina kolageno molekulių gamybą, stiprina kraujo apytakos sistemą, padeda atstatyti pažeistą sąnario struktūrą ir skatina sąnarių audinių gijimą, stabdo kremzlinio audinio irimo procesus, spartina žaizdų gijimą, stimuliuoja imuninę sistemą, slopina alerginius procesus, palaiko tinkamą virškinimo sistemos veiklą.
Bičių žiedadulkės – vienas vertingiausių ir tuo pačiu maistingiausių gamtos produktų, kuris pasižymi unikalios sudėties biokompleksu ir labai aukštu biologiniu pasisavinimo lygiu. Tai visavertis, turtingas baltymų, amino rūgščių, augalinių riebalų, vitaminų, mineralų ir biologiškai aktyvių medžiagų šaltinis, kurio nauda organizmui yra beribė. Bičių žiedadulkės stiprina organizmo imuninę bei nervų sistemą, skatina kraujo kūnelių gamybą, didina kraujo baltymų, hemoglobino, eritrocitų kiekį, didina viso organizmo kraujagyslių, ypač kapiliarų, atsparumą, skatina organizmo regeneracinius procesus, greitina organizmo atsistatymą po ligų ir fizinių krūvių, palaiko tinkamą energijos balansą.
Probiotikai ir prebiotikai. Stipri imuninė sistema tiesiogiai priklauso nuo sveikos, efektyviai funkcionuojančios virškinimo sistemos, todėl jai reikia skirti ypatingą dėmesį sudarant žirgo mitybos racioną. Žarnyno mikro floros disbalansas, kurio priežastimi gali būti staigus pašaro ar aplinkos pakeitimas, stresas, mažas ląstelienos ir didelis koncentruotų pašarų ir angliavandenių kiekis racione, neigiamai veikia bendrą žirgo sveikatą ir silpnina imuninę sistemą. Probiotikų sudėtyje yra mikroorganizmų (simbiotinių bakterijų), kurie naudingi žarnynui ir padeda „kariauti“ su kenksmingais mikroorganizmais ir kurių sunykimas visada sąlygoja sveikatos problemų atsiradimą. Prebiotikuose pačių bakterijų nėra, tačiau jie reikalingi natūraliai mikrofloros terpei, kurioje ir auga mikroorganizmai.
Rausvažiedė ežiuolė – natūralus imunoreguliatorius. Rausvažiedė ežiuolė reguliuoja imuninę sistemą ir tai leidžia imuninei sistemai veikti efektyviau. Šis unikalus augalas efektyvina būdus, kuriais organizmo imuninė sistema atpažįsta ir sunaikina svetimus organizmui patogeninius miktoorganizmus ir virusus. Daugybė atliktų mokslinių tyrimų įrodė, kad rausvažiedė ežiuolė stimuliuoja ląstelių, kovojančių su visomis infekcijomis, aktyvumą. Priešingai antibiotikams, kurie užmuša bakterijas, ežiuolė priverčia imunines ląsteles savo jėgomis kovoti si bakterijomis, virusais ir kitomis patogeninėmis ląstelėmis, sumažina infekcinio susirgimo trukmę ir simptomų stiprumą, efektyviai kovoja su įvairiais uždegimais, malšina uždegiminius procesus, gerina imuninės sistemos funkcijas ir didina organizmo atsparumą.
Vitaminai ir mineralai yra būtinos medžiagos normaliam organizmo funkcionavimui ir vystymuisi. Jei žirgas šeriamas komerciniais vitaminizuotais pašarais pagal gamintojo dozavimo rekomendacijas, papildomai papildų duoti nereikia, nebent terapiniais ar gydomaisiais tikslais, tačiau, jei žirgas gauna mažesnę nei gamintojo nurodoma paros norma, arba šeriamas tik šienu ar šienainiu, papildoma vitaminų ir mineralų dozė yra rekomenduojama, o kai kuriais atvejais (veisimo ir augimo periodai, intensyvių treniruočių laikotarpis, traumos, sveikstant po ligos, kartojantis infekciniams ar virusiniams susirgimams ir pan.) yra būtina.
Šaltiniai:
1. Ph. D. Juliet M. Getty „Feed Your Horse Like a Horse“.
2. Hilary Page Self „A Modern Horse Herbal“.
3. Tim Couzens „Homeopathy For Horses“.
© 2017 © HiltonHerbs.lt. Visos teisės saugomos. El. paštas: info@hiltonherbs.lt, telefonas: +370 (698) 15402. |
Parduotuvių nuoma - el. parduotuvę sukursime nemokamai! www.parduotuviunuoma.lt |