Kita informacija

B grupės vitaminų nauda

Perskaityta 8482 kartą(-us) | 0 Komentarai

B grupės vitaminai dalyvauja daugelyje fiziologinių procesų: virškinimo sistema, oda, plaukai ir kanopos, raudonieji kraujo kūneliai, nervų sistema ir psichinė sveikata, fiziniai krūviai, baltymų sintezė, medžiagų apykaita, nėštumas ir laktacija.


Yra 8 B grupės vitaminai, kurie efektyviausiai veikia kartu sąveikaudami tarpusavyje:

  • B1 (tiaminas)
  • B2 (riboflavinas)
  • B3 (niacinas)
  • B5 (pantoteno rūgštis)
  • B6 (pyridoksinas)
  • B7 (biotinas)
  • B9 (folio rūgštis)
  • B12 (kobalaminas)

Virškinimo trakte esantys mikrobai sugeba pagaminti didžiąją dalį reikalingo B grupės vitaminų kiekio. Vis dėlto specifinės situacijos ar organizmo būklės (stresas, ligos, antibiotikų vartojimas, apetito praradimas, svorio netekimas, ataksija, nuovargis, dideli fiziniai krūviai, elgesio pokyčiai) reikalauja papildomo šių vitaminų kiekio. Šviežia žolė yra geriausias šaltinis. Priešingai nei vitaminas C, B grupės vitaminai yra daug stabilesni ir išlieka ilgesnį laiką net ir šiene, bet tik šviežiame. Deja, praėjusių metų šienas jau nebėra B grupės vitaminų šaltinis. Reikia atsiminti, kad vitaminas B2 yra nestabilus saulėje, todėl, jei šienas laikomas atviroje vietoje, jis praranda beveik visą šio vitamino kiekį.

Medžiagų apykaita (metabolizmas). Vitaminai B1, B2, B3 ir B5 yra būtini medžiagų apykaitos, cheminių reakcijų, vykstančių kiekvienoje ląstelėje, procesams, kai organizmas pašaruose esančias maisto medžiagas paverčia energija arba kalorijomis. Kuo didesnius fizinius krūvius gauna žirgas, tuo didesnis šių vitaminų poreikis. Rekomenduojama duoti visą B grupės vitaminų kompleksą, o ne vieną konkretų, nes šie vitaminai efektyviausiai veikia kartu sąveikaudami. Vitaminai B1, B2, B3 ir B5 randami grūdinėse kultūrose (avižose, kukurūzuose, kviečiuose, miežiuose ir pan.) ir alaus mielėse. Liucernoje, dobiluose ir sojoje randami dideli vitaminų B2 ir B3 kiekiai. Jei žirgas dėl kokių nors priežasčių negauna avižių ar kitų grūdinių kultūrų, B grupės vitaminus reikėtų duoti papildomai.

Baltymų sintezė. Tai vienas svarbiausių biocheminių procesų organizme. Baltymai – tai iš amino rūgščių sudarytos molekulės. Baltymai bei amino rūgštys yra būtini organizmui. Jų pagalba gaminamos svarbios molekulės – enzimai, hormonai, antikūnai. Baltymai taip pat padeda pakeisti ir/ar atkurti šimtus audinių ir susidėvėjusių ląstelių, tame tarpe odos, plaukų, kanopų, raumenų, raudonųjų kraujo kūnelių, kitų gyvybiškai svarbių organų. Vitaminas B6 yra ypač svarbus, jei žirgas sveiksta po operacijų, žaizdų, sąnarių traumų, diagnozavus anemiją, kumelingoms ar laktuojančioms kumelėms, kumeliukams, nusilpus imuninei sistemai (antikūnų gamybai).

Oda, kanopos ir plaukai. Vitaminai B6 ir B7 (biotinas) būtini keratino (plaukuose ir kanopose randamo proteino) sintezei. Be to, šie vitaminai gyvybiškai svarbūs kolageno ir elastino (palaikančių sveiką odą ir išlaikančių jos elastingumą) sintezei. Yra eilė natūralių vitaminų B6 ir B7 šaltinių. Liucerna yra geriausias vitamino B7 šaltinis. Šviežia žolė suteikia tiek vitaminą B6, tiek ir B7. Avižose bei sojoje taip pat randami abu šie vitaminai, tiesa, mažesniais kiekiais. Visi žino apie biotino naudą žirgo kanopoms. Nors biotinas neabejotinai labai naudingas kanopų augimui ir rago kokybei, vis dėl to jis efektyviau veikia kai yra duodamas kartu su kitomis maistinėmis medžiagomis: kalciu, vitaminu B6, cinku, variu, amino rūgštimis lizinu ir metioninu. Omega-3 rūgštys gaunamos iš linų sėmenų arba linų sėmenų aliejaus taip pat teigiamai veikia kanopų augimą.

Raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai). Pagrindinė eritrocitų funkcija – deguonies pernešimas. Eritrocitų kiekio pokyčiai  neigiamai veikia visą žirgo būklę: nuolatinis nuovargis, energijos trūkumas, blyškios dantenos, išsivysto anemija. Už tinkamą eritrocitų būklę yra atsakingi vitaminai B6, B9 ir B12. Stebėtina, bet žirgams anemija dažniau išsivysto trūkstant vienam arba visų trijų šių vitaminų nei esant geležies trūkumui. Geležies trūkumas pasitaiko nedažnai ir paprastai jį sąlygoja vidinis kraujavimas iš opų. Vitamino B12 nerandama augaluose, todėl, būdamas žolėdžiu, žirgas šį vitaminą gali gauti tik su komerciniais pašarais. Nepamirškime, kad viršinimo trakte esantys mikrobai sugeba pagaminti dalį reikalingo vitamino B12 kiekio. Tam mikrobai naudoja kobaltą, kuris yra struktūrinė šio vitamino dalis. Tuo paaiškinama, kodėl į daugelio komercinių pašarų sudėtį įeina ir kobaltas.

Nervų sistema. Vitaminas B12 reikalingas DNR sintezei, taigi visiems organizmo audiniams. Labiausiai jautrūs yra sparčiai atsinaujinantys audiniai: kraujas, audiniai, išklojantys odą, gleivines, kraujagysles bei lėtai atsinaujinantis nervinis audinys. Ilgiau trunkantys nervinio audinio pažeidimai gali sukelti pilnai nebegrįžtamus pokyčius. Esant net ir nedideliam vitamino B12 trūkumui, žirgui gali išsivystyti kraujo liga, vadinama perniciozinė anemija, kuri ne tik pažeidžia raudonuosius kraujo kūnelius, bet ir nervų sistemą. Vitaminas B1 laikomas tinkamu preparatu nervingiems žirgams. Vis dėlto tyrimais nustatyta, kad jis efektyviau veikia bendrame B grupės vitaminų komplekse.

Šaltinis:
1. Ph. D. Juliet M. Getty „Feed Your Horse Like a Horse“.


Komentarai


Rašyti komentarą

Vardas


El. paštas


Jūsų komentaras

Įveskite patikros kodą į žemiau esantį laukelį:© 2017 © HiltonHerbs.lt. Visos teisės saugomos.
El. paštas: info@hiltonherbs.lt, telefonas: +370 (698) 15402.
Parduotuvių nuoma - el. parduotuvę sukursime nemokamai!
www.parduotuviunuoma.lt